Açıköğretim Fakültesi Bölümleri ve Kontenjanlar

Açıköğretim Fakültesi Bölümleri ve Kontenjanlar

aöf bölümlerinin kontenjanları

aöf bölümlerinin kontenjanları

YGS ve LYS sınavları tamamlandı. Her iki sınavı da tamamlayanları bir telaştır aldı yürüdü. Puanı, hali vakti yerinde olanlar Örgün Öğretime tutunurken; puanı, hali vakti sınırlı olanlar Açıköğretimin kollarına bırakacak kendini. Açıköğretimin kollarına kendini bırakan adayların pek itibar kaybettiği söylenemez. Çünkü Uzaktan Kumandalı Öğretim, tüm dünyada kabul görmüş bir eğitim yaklaşımıdır. Adayların sorumluluk payını yükselten, çalışma stratejilerinin keşfine olanak veren bir eğitim felsefesidir. Keza mezuniyetlerinin akabinde de diplomalarında, açıköğretim vurgusu olmayacak, “Anadolu Üniversitesini başarı ile tamamlamıştır.” ibaresi düşülecektir.

  •  Peki, nasıl yerleşilecektir Açıköğretim Fakültesine? Şöyle ki, kontenjan kotası olmayan bölümlerde YGS’ den alan ayrımı yapılmaksızın (YGS Sözel, YGS Eşit-Ağırlık, YGS Sayısal) en az 145 puan almak gerekir.

–          Ağırlama Hizmetleri,

–          Adalet Programı,

–          Bankacılık ve Sigortacılık Programı,

–          Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı,

–          Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı,

–          Dış Ticaret Programı,

–          Emlak ve Emlak Yönetimi Programı,

–          Ev İdaresi Programı,

–          Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Programı,

–          Halkla İlişkiler Programı,

–          İnsan Kaynakları Programı,

–          İşletme Fakültesi Programları,

–          İktisat Fakültesi Programları

–          Laborant ve Veteriner Programı,

–          Marka İletişimi Programı,

–          Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı,

–          Özel Güvenlik Programı,

–          Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programı,

–          Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı,

–          Sosyal Bilimler Programı,

–          Sosyal Hizmetler Programı,

–          Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı,

–          Yerel Yönetimler Programı.

 

  • İlahiyat Önlisans Programında kontenjan kotası 15000’dir. Yerleştirilmede öncelik olarak İmam Hatip Meslek Liselerine öncelik verilecektir.
  • Bilgi Yönetimi Programında kontenjan kotası 500’dür. YGS Eşit/Ağırlık’ tan 145 puan almak bu programa girmeye yetmemektedir. 2009 senesi ile en düşük puan 229 olarak kayda geçmiştir.
  • Okul Öncesi Öğretmenliği Programında kontenjan kotası 2000’dir. Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunları haricinde, kız meslek liseleri ve diğer kademedeki lise mezunları giremezler. YGS Eşit/Ağırlık puanı ile öğrenci alımı olur. 2009 senesi ile en düşük puan 324 olarak kayda geçmiştir.
  • İngilizce Öğretmenliği Lisans Programına YGS Dil puanı ile öğrenci alınır. Puanlama asgari olarak 180 üzerinden üzerinden temel alır. İlk 2 yılının yüzyüze, son 2 yılının uzaktan kumandalı eğitimle sürdürüldüğü İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı Adana, Ankara, Balıkesir, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir ve Konya’da olmak üzere,

–          2009 senesi ile Adana’da kontenjan 40 kişi olarak belirlenmiştir. En düşük puan 338 olarak kayda geçmiştir.

–          2009 senesi ile Ankara’da kontenjan 40 kişi olarak belirlemiştir. En düşük puan 339 olarak kayda geçmiştir.

–          2009 senesi ile  Edirne’de kontenjan 40 kişi olarak belirlemiştir. En düşük puan 334 olarak kayda geçmiştir.

–          2009 senesi ile Erzurum’da kontenjan 40 kişi olarak belirlemiştir. En düşük puan 334 olarak kayda geçmiştir.

–          2009 senesi ile Eskişehir’de kontenjan 250 kişi olarak belirlenmiştir. En düşük puan 335 olarak belirlenmiştir.

–          2009 senesi ile beraber Konya’da kontenjan 40 kişi olarak belirlenmiştir. En düşük puan 342 olarak belirlenmiştir.

 

  • Açıköğretim de en çok tercih edilen bölümlerden biri Açıköğretim İşletme Fakültesi kapsamına giren programlardır. Tüm YGS alanlarında (YGS Söz, YGS Eşit/Ağırlık, YGS Sayısal) alt-sınır 145 olmak üzere tüm adaylar uzaktan kumandalı eğitim felsefesine uygun olarak okuyabilir. Bu fakültenin kapsamına giren programların içeriği örgün öğretimde okutulan müfredata denk olarak hazırlanmıştır. Bu bölümü başarı ile bitiren aday tüm İşletme Fakültesi Lisans Programları Mezunlarına tanınan haklara tanınan bütün haklardan istifade edebilirler. Özel ve Kamu kuruluşlarda çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir