Açıköğretim İktisat Lisans Bölümü İntibak Dersleri, aöf intibak, aöf iktisat intibak dersleri

Açıköğretim İktisat Lisans Bölümü İntibak Dersleri, aöf intibak, aöf iktisat intibak dersleri

Açıköğretim Fakültesi kuruluşundan itibaren mutlak sistemle öğretim veriyordu. Mutlak sistem, öğrencilerin notunun 100 üzerinden puanlanmasıdır. Dersler senelik olarak kredilendirilmekteydi. 2009 – 2010 Öğretim Yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Önlisans Programında pilot uygulama olarak başlayan Kredili / Dönemlik Sistem, 2012 – 2013 Öğretim Yılı ile beraber ayrım gözetmeksizin tüm Önlisans / Lisans Programlarında uygulanacak. Biz de bu değişkenliği göz önünde bulundurarak “Geçmiş Dönemdeki Lisans / Önlisans Programlarını” ile “Günümüzdeki Lisans / Önlisans Programlarını” karşılaştıracağız.

 

  • Şimdiki karşılaştıracağımız Program, İktisat Lisans Programıdır. Bir senenin iki döneme ayrıldığı AÖF Kredili Sistemde (Güz Dönemi – Bahar Dönemi), İktisat Lisans Programı dört senelik öğretim sürecinde 2 + 2 + 2 + 2 = 16 dönemlik öğretim sürecini kapsar.
  • Mutlak Sistemde “Tek Parça Müfredattan” oluşturulan senelik dersler, bölümlendirilerek Kredili / Dönemlik Sistem içerisinde “İki Parça Müfredata” ayrıldı. Yani müfredat iki döneme, ayrı ayrı pay edildi.

 

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Genel Muhasebe dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “MUH103U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Genel Muhasebe 1 olarak, II. Dönemde de “MUH104U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Genel Muhasebe 2 olarak okutulacak. Totalde 10 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İktisada Giriş dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “İKT103U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisada Giriş 1 olarak, II. Dönemde de “İKT104U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisada Giriş 2 olarak okutulacak. Totalde 10 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Genel Matematik dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “MAT105U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Genel Matematik 1 olarak, II. Dönemde de “Mat106u” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Genel Matematik 2 olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de dört ders saati olarak okutulan, “4 krediye” tekabül eden Temel Bilgi Teknolojileri dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “BİL101U” koduyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Temel Bilgi Teknolojileri 1 olarak, II. Dönemde de “BİL102U” koduyla, üç ders saati olarak “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Temel Bilgi Teknolojileri 2 olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İstatistik dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “İST201U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde İstatistik 1 olarak, IV. Dönemde de “İST202U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde İstatistik 2 olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistemde dört saatlik olarak okutulan, “4 krediye” tekabül eden ortak ve zorunlu derslerden biri olan Atatürk İlkeleri ve İnkılâpçılık dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “TAR201U” koduyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Atatürk İlkeleri ve İnkılâpçılık 1 olarak, IV. Dönemde de “TAR202U” koduyla, üç ders saati olarak “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Atatürk İlkeleri ve İnkılâpçılık 2 olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistemde dört saatlik olarak okutulan, “4 krediye” tekabül eden ortak ve zorunlu derslerden biri olan Türk Dili dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VII. Döneminde “TÜR201U” koduyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Türk Dili 1 olarak, VIII. Dönemde de “TÜR202U” koduyla, üç ders saati olarak “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Türk Dili 2 olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

 

 

  • Mutlak Sistemde iken “Ders Müfredatında Yok” iken, Kredili / Dönemlik Sistem de “Ders Müfredatına Eklenen” ders / dersler vardır.

 

–          II. Dönemde “İŞL104U” koduyla, 3 ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulan Yönetim ve Organizasyon dersidir.

–          IV. Dönemde “HUK210U” koduyla, 3 ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulan İdare Hukuku dersidir.

–          V. Dönemde “İKT303U” koduyla, 3 ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulan Matematiksel İktisat dersidir.

 

 

  • Mutlak Sistemde iken “Belirlenmiş İsim Hakkı” ile öğretilen, Kredili / Dönemlik Sistem de önceki müfredatın denkliğine uyan ama belirli bir “İçerik Yenilenmesine Uğrayan” ders / dersler vardır.

 

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Genel İşletme dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “İŞL107U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Genel İşletme olarak, II. Dönemde de “İKT102U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Proje Yönetimi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 10 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Davranış Bilimlerine Giriş dersi değiştirilip; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “SOS101U” koduyla, üç ders saati olarak  “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Sosyolojiye Giriş olarak öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Hukuka Giriş dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin I. Döneminde “HUK101U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Hukukun Temel Kavramları olarak, II. Dönemde de “HUK110U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde İşletme Borçlar Hukuku olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Yönetim ve Organizasyon dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “İŞL201U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisadi Düşünceler Tarihi olarak, IV. Dönemde de “İKT206U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Kamu Maliyesi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “MLY203U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İşletme Bilgi Sistemleri, IV. Dönemde de “KÜL202U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Doğal Kaynaklar ve Çevre Ekonomisi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 10 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İktisat Teorisi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III.. Dönemde “İKT203U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Mikro İktisat olarak, IV. Dönemde de “İKT204U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Makro İktisat olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 10 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Türk Vergi Sistemi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VI. Döneminde “ÇEK308U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Türk Vergi Sistemi, VII. Dönemde de “MLY201U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Türk Vergi Sistemi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 10 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Ticaret Hukuku dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “HUK209U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Anayasa Hukuku, IV. Dönemde de “HUK208U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Ticaret Hukuku olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 9 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Uluslarası İktisat dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “İKT311U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Uluslarası İktisat Teorisi, VI. Dönemde de “İKT308U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Uluslarası İktisat Politikası olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Devlet Bütçesi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “MLY301U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Devlet Bütçesi, VI. Dönemde de “İKT302U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Bilgi Ekonomisi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 9 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “İKT307U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Sanayi Ekonomisi, VI. Dönemde de “HUK108U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 9 kredi ile öğrenim verecektir

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Devlet Bütçesi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “MLY301U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Devlet Bütçesi, VI. Dönemde de “İKT302U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Bilgi Ekonomisi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 9 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İdare Hukuku dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “İKT309U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Tarım Ekonomisi ve Tarımsal Politikaları, VI. Dönemde de “İKT304U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Hizmetler Ekonomisi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Vergi Hukuku dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VII. Döneminde “HUK401U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Vergi Hukuku, VIII. Dönemde de “İKT406U” koduyla, üç ders saati olarak “4 krediye” karşılık gelecek şekilde Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkileri olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İktisat Tarihi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VII. Döneminde “İKT401U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Avrupa Birliği, VIII. Dönemde de “İKT412U” koduyla, üç ders saati olarak “3 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisat Tarihi olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden İktisadi Kalkınma ve Büyüme dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VII. Döneminde “İKT403U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisadi Kalkınma, VIII. Dönemde de “İKT410U” koduyla, üç ders saati olarak “5 krediye” karşılık gelecek şekilde İktisadi Büyüme olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 10 kredi ile öğrenim verecektir

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Finansal Ekonomi dersi bölümlendirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VII. Döneminde “İKT405U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde Finansal Ekonomi, VIII. Dönemde de “İKT408U” koduyla, üç ders saati olarak “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Ekonominin Güncel Sorunları olarak okutulacak. Totalde 6 saatlik ders, 8 kredi ile öğrenim verecektir.

 

 

  • Mutlak Sistem iken “Ders Müfredatında Var Olan” ancak, Kredili / Dönemlik Sisteme geçilince “Ders Müfredatında Korunan ama Saati – Kredisi Değişen Ders / Dersler” vardır.

 

 

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Muhasebe Uygulamaları dersi değiştirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “MUH201U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulacaktır.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Para Teorisi ve Politikası dersi değiştirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin III. Döneminde “İKT305U” koduyla, üç ders saati olarak, “5 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulacaktır.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Maliye Politikası dersi değiştirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VIII. Döneminde “MLY402U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulacaktır.

–          Mutlak Sistem’de altı ders saati olarak okutulan, “6 krediye” tekabül eden Maliye Politikası dersi değiştirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin VIII. Döneminde “MLY402U” koduyla, üç ders saati olarak, “4 krediye” karşılık gelecek şekilde okutulacaktır.

 

 

  • Mutlak Sistemde “Senelik Olarak Okutulan” Yabancı Dil Programı (İngilizce, Almanca, Fransızca), Kredili / Dönemlik Sistem de “Dört Döneme” yayılmıştır.

 

–          Mutlak Sistemde dört saatlik olarak okutulan, “4 krediye” tekabül eden Yabancı Dil Programı (İngilizce, Almanca, Fransızca) değiştirilerek; Kredili / Dönemlik Sistemin V. Döneminde “ING301U / ALM301U / FRA301U” kodlarıyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Yabancı Dil Programı 1 (İngilizce 1, Almanca 1, Fransızca 1) olarak, VI Döneminde “ING302U / ALM302U / FRA302U” kodlarıyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Yabancı Dil Programı 2 ( İngilizce 2,  Almanca 2, Fransızca 2) olarak okutulacaktır. Totalde 6 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

–          Mutlak Sistemde olmayan; Kredili / Dönemlik Sisteme yeni eklenen, VII. Dönemde “ING401U / ALM401U / FRA401U” kodlarıyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Yabancı Dil Programı 3 (İngilizce 3, Almanca 3, Fransızca 3) olarak, VIII Döneminde “ING402U / ALM402U / FRA402U” kodlarıyla, üç ders saati olarak, “3 krediye” karşılık gelecek şekilde Yabancı Dil Programı 4 ( İngilizce 4,  Almanca 4, Fransızca 4) olarak okutulacaktır. Totalde 6 saatlik ders, 6 kredi ile öğrenim verecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir