Açıköğretimden Sınav Soruları için Yepyeni Bir Proje

Açıköğretimden Sınav Soruları için Yepyeni Bir Proje

 Açıköğretim Sınav Kitapçıklarını Değiştiriyor

Açıköğretim Yeni Sistem Kitapçıklar

Açıköğretim Sınav Kitapçıklarını Değiştiriyor

Açıköğretim bundan sonra 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren yapacağı sınavlarda dijital baskı ile kişiye özel soru hazırlama amaçlı projeleri inceliyor.

Bilindiği üzere 4 oturum şeklinde yapılan açıköğretim sınavları önümüzdeki yıl kredili sisteme geçilmesi ile yılda 2 olan sınav sayısı 4 e çıkacak. Eskiden mesul olmadığımız halde sınavda karşımıza bir çok sınav sorusu çıkıyor ve biz arasından sadece kendi derslerimizi bularak ilgili soruları çözüyorduk. Yeni sistemde ise TC kimlik numaramızla AÖF büroya girdiğimizde karşımıza çıkan derslere ait sorulardan başka bir soru kitapçıklarımızda bulunmayacak. Bunun açıköğretime 2 büyük katkısı var.

1. Kopya oranının azaltılması.

Adımıza düzenlenen kitapçıklarda A B C D gibi kitapçıklar mevcuttu. 2012-2013 öğretim yılında ise herkesin sınav sorularının hatta cevaplarının yeri bile farklı olduğu için kopya oranını önemli ölçüde azaltacak.

2. Baskı Maliyetleri

Açıköğretim her sınav döneminde yaklaşık 200 milyon sayfa baskı yapıyor ve kitapçıkları önümüze koyuyor. Matbaalardaki tek tip baskı mantığı sebebiyle de karşımıza mesul olmadığımız halde bir çok dersin sorusu konuluyordu. Ancak dijital sisteme geçildiğinde sadece mesul olduğumuz derslerin soruları (hatta üzerinde tc kimlik no yazılı halde önümüze gelme projesi de var) olacağından sayfa sayısında önemli ölçüde azalma olacak. Açıköğretim bu yolla seneye 2 sınav yerine 4 sınav yaparken, sınavda kullanılan kitapçıkları da yarı yarıya azaltarak ekstra maliyetlerden kurtulmaya çalışıyor.

3. Cevap Anahtarlarında Oluşan Kodlama Hataları

Sınav esnasında heyecandan vs. gibi sebeplerle kitapçık kodunun cevap anahtarına işlenmesi unutulabiliyordu. Açıköğretim bu sayede buna da çözüm getirmiş oluyor. Çünkü kitapçıklarımız artık bize özel olacak…

www.onlinefotokopi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir