AÖF 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında Tüm Bölümlerini Kredili Sisteme Geçirecek…

AÖF 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında Tüm Bölümlerini Kredili Sisteme Geçirecek…

aöf yeni sınav sistemi kredili sistem 2012

aöf yeni sınav sistemi kredili sistem 2012

AÖF şu an yaptığı bir çalışma ile tüm bölümlerini kredili sisteme geçirmek ve örgün eğitimle paralel eğitim verebilmek için kolları sıvadı.

Peki bunun öğrenciler açısından fayda ve zararları neler?

Kredili sistemin en önemli faydası elbette Örgün eğitime paralel eğitim vermesidir. Yani geçişlerde önceden aldığınız dersi bir daha almak zorunda kalmayacaksınız. Sanki iki örgün üniversite arasında geçiş yapar gibi kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Tabi bu uyumu sağlayabilmek için, ders sayısını çok arttıracak. Tam 2 katı sayıda ders göreceksiniz. Bunun fayda mı zarar mı olduğu ise size kalmış…

Derslerinizin içeriği ile beraber, puanlama sistemi, geçiş notları da değişecek.

En önemlisi de ders içeriklerinin değişmesi… Ders içerikleri değiştiğinde öğrenciler geçmiş yıllardaki çıkmış sorulardan eskisi kadar faydalanamayacak… O yüzden tavsiyemiz bu yıl geçebileceğiniz kadar dersi geçin ve alttan ders bırakmayın. Yoksa bu sene alttan bırakacağınız bir ders seneye karşınıza 2 ders olarak çıkabilir.

Bir diğer değişiklik ise bütünlemenin kaldırılması olacak. Bütünleme kalktığı için finalde geçen geçti geçemeyen seneye aynı vakitte ders tekrarı alacak.

Ders sayısı 2 katına çıktığı için tabiki sınav sayısı da 2 katına çıkıyor.

Daha önceleri mart-nisanda başlayan sınavlar artık aralık-ocakta başlayacak, 2. dönem ise mart nisan mayıs arası görülecek.

Yani yılda 4 sınava gireceğiz.

Bu sebeple açıköğretim sınav sisteminde de değişiklik yaparak öğrenciye özel kitap baskısı yapmaya başladı. Yani sınav kitapçıkları da artık bize özel olacak. Önceden girmeyeceğimiz bir sürü ders sınavda karşımıza geliyordu, Ancak artık karşımıza sadece cevaplayacağımız derslerin soruları konulacak.

www.onlinefotokopi.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir