Bunları Biliyor muydunuz? Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları

Bunları Biliyor muydunuz? Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları

anadolu üniversitesi avrupa hizmetleri

anadolu üniversitesi avrupa hizmetleri

Açıköğretim sistemini geliştirmek için gösterilen başarı diğer ülkeler tarafından da örnek alınıyor. Açıköğretim Fakültesi Batı Avrupa programları dünyaya örnek projeler arasında yer alıyor.

7 Avrupa ülkesindeki oniki sınav merkezi ile hizmet veren Anadolu Üniversitesi ilköğretimden yüksek lisansa kadar  yirmiyi aşkın Avrupa ülkesinde öğrencisi bulunuyor.

1958 de kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İLimler Akademisi, Anadolu Üniversitesinin temelini oluşturuyor. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurum, kısa sürede yalnızca Türkiyenin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak hakettiği yeri aldı. Anadolu üniversitesi bugün evrensel üniversite değerlerine sahip Türk Yüksek öğretiminde ilklere imza atmış bir üniversite. Bu ilklerin başında ise açıköğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı yatıyor. Bugün itibariyle açıköğretim mezun sayısı iki milyona yaklaşmış olup halen bir milyon üzerinde de öğrenci öğrenimine devam ediyor. Bu sistemin geliştirilmesindeki başarı, birçok ülke tarafından örnek alınmakta. Örneğin Batı Avrupa Programları da örnek projelerimizden biri.

Anadolu Üniversitesi Avrupadaki açıköğretim hizmetlerini bugün üç fakülte bünyesinde yer alan 10 değişik bölümle yürütüyor. Avrupa ülkelerinde yapılan eğitim hizmetleri Anadolu Üniversitesi bünyesindeki çeşitli birimlerin desteği, Köln’deki görevlilerinin koordinasyonu ve Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Belçika’da bulunan eğitim müşavir ve ataşelikleri ile ilgili ülkelerdeki yerel organizasyonların da desteğiyle istendiği taktirde ceza evlerinde tutuklu ve hükümlüleri de kapsayacak bir genişlikte sürdürülüyor.

Yükseköğretim hizmetlerinin yanında, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği de yürüten programlarda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Bu yolla yabancı ülkelerde Türk eğitim sistemine göre lise mezunu olma fırsatı kazananlar, daha sonra Türkiyedeki üniversitelere kayıt yapma imkanına kavuşuyor.

Anadolu Üniversitesi, Avrupada yerleşik vatandaşlarımızın kendilerine güvenerek, ulusal ve kültürel değerlerimizi doğru ve gerektiği gibi yaşayabilmesi, sağlıklı ilişkiler kurarak toplumda kendilerini gerektiği gibi tanıtabilmeleri için eğitim desteğine olan gereksinimi her konuda olduğu gibi öncülük yapıyor.

Anadolu Üniversitesinin Avrupa hizmetleri kısaca;

•Avrupa’da ilköğretim ikinci kademeden, yüksek lisansa kadar uzanan program çeşitliliği.

•Sınırları aşan öğretim materyali transferi.
•Avrupa’nın yedi ülkesinde toplam 12 sınav merkezinde sınav uygulaması.
•Almanya’da sergi, video konferans ve toplantı salonlarının yer aldığı beş katlı irtibat bürosu.
•Tüm programlarda aktif pasif 10 bin öğrenci ve yaklaşık 8 bin mezun.
•Türkiye’nin Avrupa’daki görünümüne olumlu katkı.
•İş birliği yapılan Avrupalı muhatapların hizmetlere yönelik destekleri.
•Türkiye’nin bilim, sanat ve kültür içerikli ürünlerinin sunumu.
•İş birliği yapılan kurum ve kuruluşlarla deneyim paylaşımı.
•Üniversitemiz personelinin yurt dışı görgü ve bilgisinin gelişimine katkı.
•Anadolu Üniversitesinin uluslararası tanıtımına destek.
•Avrupa’daki Türk toplumunun gösterdiği sevgi,
destek ve iş birliği.

Avrupa’daki Türk dünyası;
Anadolu Üniversitesinin 26 yıl önce uzattığı eli tutarak, gerek ekonomik gerekse sosyal olarak daha üst düzeyde bir yaşam standardına kavuştu ve bu eli tutarak kariyerine güç katmaya devam ediyor.

www.onlinefotokopi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir