Kredili sistem öğrencileri aöf sınavlarına hangi kaynaklardan hazırlanacak?

Kredili sistem öğrencileri aöf sınavlarına hangi kaynaklardan hazırlanacak?

Yeni Sistem Ders Çalışma Taktikleri

Kredili Sistem Ders Çalışma Taktikleri

Merhaba arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere Anadolu üniversitesi bünyesindeki bölümleri geçenyıldan başlamak üzere yavaş yavaş kredili sisteme geçirmeye başladı. Kredili sistemin fayda ve zararları bir yandan tartışıla dursun kredili sisteme geçen yıl ve bu yıl geçirilen bölümlerde okuyan öğrenciler sisteme uyum sürecinde baya zorluklar yaşayacağa benziyor.

Anadolu Üniversitesinin

 • Adalet Önlisans Programı
 • Çağrı Merkezi Hizmetleri Önlisans Programı
 • Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programı
 • İlahiyat Önlisans Programı
 • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı
 • Tarım Önlisans Programı
 • Felsefe Lisans Programı
 • İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı
 • Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı
 • Sosyoloji Lisans Programı
 • Tarih Lisans Programı
 • Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Program

bölümleri daha önce kredili sisteme geçmişti. Şimdi ise geriye kalan tüm bölümlerini kredili sisteme geçirme çalışmalarına başladı.

Öğrenciler takip edecek kaynak bulmakta zorlanıyor. Bir yandan kredili sistem ders kitaplarının öğrencilere geç dağıtılması, diğer yandan yeni sisteme uygun yardımcı kaynak bulunamaması ve test sorularının yetersiz olması öğrencileri zorda bırakıyor.

Peki bu geçiş sürecinde öğrenciler derslerini nerden takip edecek?

Açıköğretim dershanelerinin kredili sistem uyum sürecinde öğrencilere tavsiyeleri şöyle:

1. Açıköğretimin dağıtmış olduğu konu anlatım kitaplarını okumaları ve ünite sonlarında yer alan soruları defalarca çözmeleri: Bildiğiniz üzere konu anlatım kitapçıklarının arkasında az da olsa bir miktar soru örnekleri var. Güz dönem de olduğu gibi bahar döneminde de bu sorular çok önem arz ediyor. Soruların az olduğuna aldanmayın. Unutmayın. şimdilik elimizdeki tek ve en geçerli kaynak bu. Sizinle birlikte sınava girecek arkadaşlarınızın elinde de aynı kaynak var. Kimsede farklı bir kaynak yok.

2. Açıköğretim kredili sistemde dersler her ne kadar yeni de olsa uzaydan gelmiş değil. Geçen yılki derslerin müfredatları ile karşılaştırdığınızda aslında bu derslerin piyangodan çıkmadığını, geçen yıl müfredatlarında gösterilen derslerin bileşimi veya ayrılması ile oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu yüzden Eğer elinizde geçmiş yıllara ait konu anlatımı, soru bankası yardımcı kaynakları veya aöf çıkmış sorular varsa önce geçen yıl müfredatlarda gösterilen ünitelerle yeni sistem (kredili sistem) müfredatlarında uygulanan müfredatları inceleyin. Yardımcı kaynak ve aöf çıkmış sorular‘dan sadece işinize yarayan ünitelere ait soruları seçerek arkadaşlarınızdan bir adım öne geçebilirsiniz. Bu biraz zahmetli bir yol ama en verimlisi. Çünkü kredili sistem müfredatlarındaki üniteleri incelediğinizde geçen yılki (eski sistem) müfredata eklenmiş bir şey yok. Sadece dersler arası basit yerdeğişikliği var. Derslerin konularına çalışmaya başlamadan önce geçen yıl ki müfredatları ile yeni sistem müfredatlarını incelemeniz sizi sınavlara bir adım önde tutacaktır.  Bunu en çok ilahiyat bölümünde görebilirsiniz. Derslerin % 90’ı bir şekilde geçen yıllarda vardı, bunlar bölünüp birleştirilerek, örgün eğitime uygun hale getirildi. Hiçbir ekleme yapılmadığı için geçen yıllara ait tüm kaynaklar, biraz yerdeğişiklikleriyle bu sene yine karşımıza çıktı.

3. Diğer üniversitelerin kaynaklarından faydalanmak. Bildiğiniz üzere Anadolu üniversitesi kredili sisteme geçerken en çok yapmak istediği örgün öğretime paralel bir eğitim sağlamaktı. Yani aslında yeni bir şey yapmadı. Var olan (diğer örgün üniversitelerin) eğitim programına uygun olsun diye müfredatını düzenledi. O yüzden sizinle aynı bölümde okuyan  örgün eğitim veren bir üniversiteye ait kaynakları tedarik ederek (tüm il merkezlerinde fotokopicilerde benzer kaynaklar bulunabilir) işlerini kolaylaştırabilir. Unutmayın, açıköğretimde gösterilen bir A dersi ile örgün öğretimde gösterilen aynı isimli dersin arasında neredeyse hiç fark yok. Üniteler aynı, içerikler aynı. Kaynak bulamadığınız ve açıköğretimde yeni olan dersler için örgün eğitimin aynı isimli kaynaklarını kullanabilirsiniz.

4. Büyük il merkezlerinde kredili sistem öğrencileri için kurslar açılmış durumda. Dilerseniz, vakti olan öğrenciler bu dershanelerin hızlandırılmış kurslarına yazılarak, sınava kalan az zamanı iyi bir şekilde değerlendirebilir ve  işlerini kolaylaştırabilirler.

Sizde bulduğunuz ekstra kaynakları aşağıda paylaşarak arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmına açıköğretim kredili sistem kaynakları ile ilgili paylaşımlarınızı bekliyoruz.

kaynak: www.onlinefotokopi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir