Kredili Sistem Öğrencilerine Bütünleme Hakkı Tanındı

Kredili Sistem Öğrencilerine Bütünleme Hakkı Tanındı

  • aöf bütünleme

    aöf bütünleme sınavı

    İlk önce İlahiyat Önlisans Programı ile hayatımıza giren,

  • Akabinde muhtelif bölümlerde de uygulamaya geçilen,

 

–           Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji Lisans Programlarında;

–          Çağrı Merkezleri, Laborant ve Veterinerlik, Adalet, Fotoğrafçılık-Kameramanlık, Tarım Önlisans Programlarında.

 

  • 2012-2013 Öğretim yılı ile beraber bölüm ayrımı olmaksızın tüm programlarda uygulanacak olan Dönemlik-Kredili Ders Programında adayları en çok mağdur eden içerik “Bütünleme Sınavının” olmamasıydı.
  • Ama artık bu mağduriyet mesele olmaktan çıkıyor. Çünkü,

 

–          Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 22.06.2012 tarih ve 5854-27380 sayılı yazısı ile Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 19.06.2012 tarihli  tüm Yükseköğretim Kurumlarında öğrencilere “Bütünleme Sınav” hakkı tanınması kararlaştırılmıştır. Nitekim bu Açıköğretim için de geçerlidir.

 

  • Açıköğretim Fakültesinin Dönemlik-Kredili Sistemde öğretim yapılan bölüm ve programlarında bütünleme sınavlarına ilişkin esaslar aşağıdaki gibi pratiğe geçecektir.

 

–          Açıköğretim Fakültesinin dönemlik-kredili sistemde okuyan ve 2011-2012 öğretim yılının ilgili döneminde kayıt yeniletmiş öğrenciler,

–           Dönem sonu sınavı sonunda başarısız olan öğrenciler,

–           Dönem sonu sınavına girme hakkı olup, dönem sonu sınavına girmeyen öğrenciler başarısız olduğu her derse yönelik bütünleme sınavı hakkı elde edecektir.

–          Bütünleme sınavlarında her oturumda sorumlu olan derslerin tümü değerlendirilecektir.

–          Değerlendirmeler ders değil oturum bazındaki tüm dersler itibariyle yapılacaktır. Ancak oturuma girilmeyen derslerin değerlendirilmesinde dönem sonu notu geçerlidir.

–          2011-2012 öğretim yılı güz ve/veya bahar dönemlerinin her ikisinde de genel not ortalaması 2.00 altında olan öğrenciler, harf notu CC olanlar güz ve bahar dönemindeki sorunlu derslerden bütünleme sınavlarına girebilecektir.

–          Güz veya bahar döneminde alınan derslerden FF harf notu alan öğrencilere bu derslerden bütünleme sınavlarına girme hakkı verilecektir.

–          Devamsızlık yapan adaylara bütünleme sınav hakkı verilmeyecektir.

–          Uygulamalı dersler (laboratuar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için bütünleme sınav hakkı verilmeyecektir.

–          Dönem sonu sınavlarında geçerli olan başarı koşulları bütünleme sınavlarına da uygulanacaktır.

–          Bütünleme sınav notu dönem sonu sınav notu yerine geçer.

–          Başarı notu dönem içi notları ile bütünleme sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir