TRT Okul Açıköğretim için Vazgeçilmez Kaynak

TRT Okul Açıköğretim için Vazgeçilmez Kaynak

trt okul açıköğretim kaynak sitesiEskişehir Anadolu Üniversitesi’nin öncülük ettiği, çeşitli aşamalardan geçerek günümüze kadar gelen bir süreç var. Bu sürecin adı Açıköğretim Fakültesi. Yani, öğrencilerin uzaktan kumanda ile koordine edildiği bir eğitim modeli. Şüphesiz dünyada da kabul görmüş bu modelin 2012 yılı ile beraber Türkiye’deki müdavimi 2,5 milyondan fazla olan bir kitle. Ülkemizde merkezi sisteme bağlı kalınarak 81 ilde, yurtdışında da muhtelif kentlerde Açıköğretim büroları var. Kitaplar bu bürolardan temin ediliyor, genel bilgilendirmeler bu bürolardan yapılıyor, sınavlar bu bürolardan yürütülüyor. Teknolojinin ivme kazanması ile beraber, Açıköğretim hanelerimize kadar girdi. Anadolu Üniversitesi ile ilgili Bakanlıklarca imzalanan protokol gereği bu işi TRT idame ettiriyor. TRT kanalı program akışı içerisinde akademisyenler ile uzmanlar rehberliğinde adaylara ders anlatıyor. Bir dershane mantığına uygun olarak üniteler işleniyor, öğrencilerin soruları cevaplanıyor.

Bilişim modern çağın olmazsa olmazı; uzunu yakın eden, bilgiyi bir klavye ile var eden asrın mucizesi. Açıköğretim öğrencileri de bundan nemalananlardan. Google’a açıköğretim yazıldığında binlerce münferit olarak açılmış portallar, paylaşım siteleri bulabilirsiniz. Bu linkler her ne kadar verimli olsa da bilgi kirliliği de mevcut. Bu yüzden devlet mekanizmasının yürüttüğü portalı takip etmek daha doğru. TRT OKUL gibi. Televizyon yayını olarak varlığını sürdüren TRT OKUL, https://www.trtokul.com.tr/  adresinde de internet ağı olarak milyonların hizmetine sunuluyor. TRT OKUL yayın akışının, Açıköğretim bilgilendirmelerin, güncel haberlerin, görüntü kalitesi yüksek vidyoların paylaşıldığı bir ağ. Şu an ki popüler sosyal medya öğelerinden Facebook’ ta yüz binden fazla, Twitter’ da altı binden fazla insanın takip ettiği bir paylaşım sitesinden bahsediyoruz.

https://www.trtokul.com.tr/sayfalar/dersprogrami linkine tıklayarak TRT OKUL’ daki ders programını takip edebilirsiniz. Haftalık olarak kategorize edilmiş (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar) ders programında Açıköğretim bünyesinde okutulan bazı bölümlere ait derslerin anlatımlı vidyoları var. (Kamu Maliyesi, İktisada Giriş, Türkiye Ekonomisi, Yaşayan Dünya Dinleri, İngilizce, Yönetim ve Organizasyon, Hadis, Çağdaş Bir Devletin Doğuşu, Sosyal Politika, Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar vb.)

Her ne kadar devlet otoritesinde bir paylaşım alanı olsa da sitenin noksanlıklarını da göz ardı edemeyiz. İlk olarak blogda yazan adayların şikâyetleri arasında,

  • Sayfa güncellenmesinin sistematik olmadığı,
  • Paylaşılan vidyoların yeterlilik sağlamadığı,
  • Şikâyetlere web yöneticinin hemen geribildirim yapmadığı,
  • Her dersi bilgilendirici yayımların olmadığını (örn: sağlık kurumları işletmeciliği) sıralayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir