Seviye Tespit Sınavı

Seviye Tespit Sınavı

  • Ülkemizde her alanda alternatif sınavlar vardır.

 

–          YGS, KPSS, KPDS, ÜDS, ALES vb.

 

  • Online /  Fotokopi olarak biz de adayların başarısına katkıda bulunmak, sınav öncesindeki çalışmalarına materyal destek temin etmek üzere değişik konseptteki sınavları günümüzden başlayarak geçmişe doğru kronolojik bir formatta derleyip müşterilerimize en iyi şekilde sunuyoruz.

 

–          Soruların büyük çoğunluğu benzer ya da aynısı sorulmaktadır.

–          Soru cevap çalışması olarak işlev gören tekrara dayalı çalışma yaklaşımı kalitesi ve verimliliği kanıtlanmış bir eğitim modelidir.

 

  • Bunlardan biri de hiç şüphesiz vatandaşlarımızı etkileyen STS’ dir. STS olarak ta bilinen Seviye Tespit Sınavı,

 

–          Yurt dışında öğrenim görmüş öğretmen adaylarına yönelik,

–          Mesleki Yeterliliğini ölçmeyi amaçlayan,

–          Diploma denkliliğini teyit eden,

–          Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yürütülen bir sınavdır.

 

  • Örneğin: Özbekistan’da ya da Mısır’da  özel bir üniversitede matematik öğretmenliği eğitimi alan  birinin Türkiye’de öğretmenlik yapabilmesi için bu sınava girip başarılı olması gerekir.

 

–          Ancak her yurt dışında eğitim gören bu sınava girmez.

–          ÖSYM puanı ile KKTC’ de ya da Azerbaycan’ da eğitim gören biri için denklik şartı yoktur. Çünkü ÖSYM tarafından denklik bu  üniversitelere önceden verilmiş ve tercih kılavuzunda bu üniversiteler yer almıştır.

 

  • Örneğin: Türkî Cumhuriyetler ya da Bosna Hersek’ te özel üniversitede tıp okuyan birisinin Türkiye’de doktorluk yapması için bu sınava girip başarılı olması gerekir.

 

–          Ancak tercih kılavuzunda denkliği ÖSYM tarafından önceden tescil edilmiş ülkelerin üniversitelerinde okuyanlarda böyle bir şart aranmaz. Sınava girmelerine gerek yoktur.

 

  • Mart ayında yapılan Seviye Tespit Sınavı, Temmuz ayında yapılacak olan KPSS’ nın – nerdeyse – bir kopyası niteliğindedir.

 

–          Bu nedenle, KPSS’ ye girecek adaylar bu sayede ÖSYM’nin eğitim bilimleri soru alternatiflerini değerlendirme şansına sahip olurlar. KPSS’ye girecek olan öğretmen adaylarının mutlaka STS sorularını çözmesi önerilir.

 STS Çıkmış Sorular için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir