Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sınavı MTSS – MTS

Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sınavı MTSS – MTS

  • Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu, Ehliyet Sınavı

    MTSAS  veya MTSS olarak ta bilinen Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları, sürücü belgesi almak isteyen adaylara yöneliktir.

 

–          Belirlenen sınav takvimine göre yılda 6 defa yapılır.

–          Adaylar ilk aşamadaki teorik mahiyette hazırlanan bu sınavı kazanmadan, ikinci aşamada yapılacak olan uygulamalı direksiyon sınavına giremezler.

–          Adaylar A1, A2, B, C, D, E, F, G sertifika türlerinde İlk Yardım Bilgisi, Trafik ve Çevre Bilgisi ve Motor ve Araç Tekniği Bilgisi sorularını cevaplar. H Sertifika türünde ise Motor ve Araç Tekniği Bilgisi soruları bulunmamaktadır.

–          Adayların sınavdaki her dersten (ayrı ayrı olarak) 70 ve 70 üzeri puan alması şartı vardır.

–          Adayın veremediği sınavlarda uygulanacak strateji, başarılı olduğu derslerden muaf tutulur; başarısız olduğu derslerden de gelecek sene tekrar sınava girerek telafi etmesi beklenir.

 

  • Milli Eğitim Bakanlığının koordine ettiği Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavına /  Uygulama Sınavına, aday beş defa girme hakkına sahiptir.

 

–          Sınav döneminde sınava girmeyen adayın hakkı kullanılmış sayılır.

–          Adayın sağlık kurulu raporu varsa beş teorik ve beş uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için bir hak daha kullanabilir.

–          Sınav hakkı biten adayın dosyası yandığı için MTSK Müdürlüğüne başvurarak yeniden kayıt yapması gerekir.

 

  • Ehliyet alacak olanlarda aranan en az ortaokul veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı 2 yıl tehir edilmiştir.

 

–          TBMM İçişleri Komisyonu aldığı kararla ilkokul mezunlarının da sürücü belgesi almasını veya sürücü belgesinin değiştirmesine imkân tanıyan kanun teklifi kabul edilmiştir.

 

  • Teorik sınav sonuçları açıklandıktan sonraki ilk haftanın sonunda (Cumartesi – Pazar günü veya takip eden diğer hafta sonları) uygulama sınavı yapılacaktır.

 

–          Sertifika farkı için sınava girecek adaylar, ilgili mevzuatta belirtilen derslerden sorumlu olacaktır.

–          Aday, MTSAS sonuçlarından sonra başarılı ise sertifika almaya hak kazanacaktır.

 

  • Online / Fotokopi olarak biz de başarınıza katkı sağlamayı isteriz. Şirketimiz kronolojik olarak (yeni tarihten – eski tarihe)  Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınav sorularını derleyip bir kitapçık haline getirerek çalışmanıza olanak tanımaktadır.

 

–          Şüphesiz ki sınavın yüzdesel olarak büyük bölümü geçmiş yıllara ait soruların aynısı veya benzeri baz alınarak hazırlanır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir