Anadolu Üniversitesi Kayıt İçin Giden Öğrencilere 205 TL’lik şok

Anadolu Üniversitesi Kayıt İçin Giden Öğrencilere 205 TL’lik şok

Açıköğretim Akademik Takvim 2012-2013

Kamuoyunda sık sık tartışılan ancak tam olarak analiz edilemeyen bir süreç var. Harçlar kaldırıldı mı? Biz de bu soruları dikkate alarak bir makale hazırladık

Harçlar kaldırılmadı, katkı payları kaldırıldı. Harçları oluşturan unsurlar, staj ile özel sınavların karşılığı iken, katkı payları üniversitenin barınma, yeme-içme, ısınma gibi giderlerinin karşılığıdır.

– Özel durumdaki öğrenciler ise (Şehit ve Gazi çocukları) hem katkı payından, hem harç payından muaftır.
– Birinci öğretim öğrencileri katkı payından muaftır.
– Yüksek/Lisans öğrencileri katkı payından muaftır.
– Engelli öğrencilere engeli ölçüsünde indirim yapılacaktır.
– İkinci öğretim öğrencileri harç ve katkı payını ödemeye devam edecektir.

Açıköğretim Fakültesi Bölümleri harç ücreti alt / sınır 205 lira; üst / sınır 365 lira olarak belirlenmiştir.

– Kayıt yenileyecek öğrenciler Güz Dönemi içerisinde 205 TL, Bahar Döneminde 205 TL harç ücreti ödeyecektir. Bahar yılına tekabül eden Mart ayında harç ücreti ödenmezse okul –otomatikman- 1 sene uzar.
– Okul Öncesi Öğretmenliğinin 3. ve 4. sınıfa geçen öğrenciler Güz Dönemi içerisinde 285 TL ila 365 TL arasında değişen, Bahar Döneminde 205 TL ila 365 TL arasında değişen harç ücretini ödeyecektir. Bahar yılına tekabül eden Mart ayında harç ücreti ödenmezse okul –otomatikman- 1 sene uzar.
– Açıköğretim Fakültesi Önlisans Bölümlerinde 3 yıldır okuyanlar ile Lisans Bölümlerinde 5 yıldır okuyanlar, belirlenen harç miktarı taksitine (her dönem için) fazladan 20 TL ila 50 TL arasında değişen ek/para öderler.
– Açıköğretim Fakültesi Önlisans Bölümlerinde 4 veya daha fazla yıl okuyanlar ile Lisans Bölümlerinde 6 veya daha fazla yıl okuyanlar, belirlenen harç miktarı taksitine (her dönem için) fazladan 40 TL ila 75 TL arasında değişen ek / para öderler.

Açıköğretime harç payının yatırılmasının akabinde, Açıköğretim Fakültesindeki tüm Önlisans / Lisans bölümlerine girmeye hak kazanmış adayların 10 – 28 Ekim tarihleri arasında kaydı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir