Uzmanlardan Tavsiye: Aöf sınavı öncesi boş durmayın bol bol soru çözün…

Uzmanlardan Tavsiye: Aöf sınavı öncesi boş durmayın bol bol soru çözün…

Sınav Öncesi Boş durmayın

Sınav öncesi boş durmayın, bol bol tekrar yapın...

Öğretim tekniklerinde en etkili öğrenme metodu “tekrara” dayalı olanıdır. Sizde bu son günlerinizin değerini bilin, olabildiğince tekrar yapın, soru çözün. Çünkü sınavda sonra çok geç olabilir.
* Ara sınavlar atlatıldı, yılsonu sınavları da geliyor. Bu sınavlardan başarılı olmanın “altın anahtarı” saatlerce-bilinçsizce çalışmaktan değil, verimli çalışmaktan geçiyor. Uykumuzu, sosyal ihtiyaçlarımızı heba ettiğimiz “verimsiz” bir çalışma yerine, pikniğimizi yaptığımız-lunaparka gittiğimiz-çarşı da üçbeş tur attığımız ama yine de “verim” vaat eden bir çalışma stratejisini benimsemeliyiz.

* Tekrar pekiştirmeye yönelik bir uygulamadır. Bir yazar, yazdıkça kalemini kuvvetlendirebilir. Bir dansçı, figürleri yineleyerek dansına estetik bir boyut kazandırır. Bir piyes, prova edilmeden sahneye sürülemez. Bir müzisyen, icra edeceği eseri, tekrar tekrar söyleyip, en iyi kıvama getirdikten sonra albümüne koyar ancak. Yani olay, “en iyisini” yapmaya yönelik gösterilen çabadır.
*Bu ilkelerin ışığında, emek harcamakla mükellef olduğumuz gerçeklerden biri de “sınavlardır.” Sınav çalışmak hiç iyi bir duygu, sevilen bir hadise olmasa da. Akla karanın ayrılması için yapılması gerekmektedir. Yani, bilen ile bilmeyen.
*Şüphesiz her yiğidin, yoğurt yemesi farklıdır. Size, bir yol çizemeyiz. Ama elinize bir “yol haritası” tutuşturabiliriz. Bu harita da, tekrar odaklı soru çözme tekniğinden geçer. Açıköğretim final sınavına girerken, önünüzdeki bütün soruları tekrar tekrar çözmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü bunların faydası kanıtlanmıştır. Akılda kalıcıdır. Emin olun bu sorular size sınav öncesi aspirin gibi gelecektir. Sınava 2 hafta kalmışken yapabileceğimiz 3 şey var. Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Halk deyişi ile “yalayıp yutmak, hatim indirmek.”
Tüm sınava girecek, adaylara şimdiden başarılar.
Hepinizin yolu uzun vadede açık olsun.

aöf çıkmış soruları bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayın. 

aöf çıkmış soruları sipariş etmek için buraya tıklayın. 

onlinefotokopi.com ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir